Okazuje się, że w dobie ogromnej oferty materaców, łóżek, stelaży i innych akcesoriów do sypialni, wielu ludzi wciąż ma problemy z zakupem, ponieważ czuje się zwyczajnie przytłoczona mnogością wyboru. A jak wiadomo kupno pierwszego lepszego może odbić się nie tylko czkawką, ale i problemami zdrowotnymi.
JAKIE PARAMETRY NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ PODCZAS WYBORU MATERACA?
- Stan zdrowia – to kwestia najważniejsza, ponieważ to, co nam dolega np. ewentualne wady postawy, alergie czy inne ograniczenia wynikające z ogólnej kondycji organizmu warunkują wybór nowego materaca. Dobrą praktyką jest nawet profilaktyczne odwiedzenie ortopedy, aby sprawdzić, czy czasem nie będziemy potrzebować materaca o określonych parametrach.
- Anatomia – chodzi tutaj przede wszystkim o sylwetkę, w tym wzrost i wagę. W zależności od tych cech, możemy potrzebować całkowicie innego modelu niż nasz partner/-ka, mąż czy żona. Ważne, aby osoba śpiąca mogła swobodnie zmienić pozycję snu bez zapadania się lub bez spania w wymuszonej pozycji ciała, która powoduje skurcze mięśni lub bolesne naciągnięcia. Wzięcie pod uwagę anatomii użytkownika materaca, pozwala na prawidłowy dobór kolejnych parametrów jak twardość czy rozmiar, aby sen był zdrowy i wygodny.
- Stopień twardości – prosta skala (H1-H6), ale może przysporzyć wielu problemów wynikających z niewiedzy. Ogólnie przyjmuje się, że osoby lekkie i bez wad postawy powinny wybierać materace miękkie, natomiast osoby cięższe i/lub mające poważne problemy z kręgosłupem zwykle będą skłaniać się ku materacom twardym i bardzo twardym o specjalnym przeznaczeniu – mowa oczywiście o modelach z nadanym statusem wyrobu medycznego. Z kolei największą popularnością ze względu na uniwersalność cieszą się materace o średniej twardości, które zapewniają optymalną sprężystość i podparcie dla kręgosłupa.
- Rozmiar i wysokość – kwestia pomijana, lecz istotna nie tylko pod względem wzrostu, ale także miejsca w sypialni i wymiarów łóżka. Te 3 elementy muszą się zgadzać, inaczej nici z komfortowego snu. Obecnie, najczęściej spotykaną długością jest materac mierzący 200 cm, natomiast dostępne szerokości wahają się od 80 do 200 cm w zależności od tego, czy będzie na nim spać jedna osoba czy para. W kwestii wysokości (grubości) trzeba zdać się na ww. parametry, które mają pierwszeństwo, jednak czasem rodzaj łóżka, a nawet stelaża może mieć wpływ na to, jakiej wysokości materaca będziemy potrzebować – przeważnie będzie to ok. 20 cm, choć są i modele o grubości 30 cm. Jeśli nasz przyszły materac będzie ciut za niski, warto zapytać o dodatkowy topper lub ochraniacz, dzięki którym zwiększymy wysokość materaca, a tym samym idealnie dopasujemy go do gabarytów łóżka.
- Rdzeń – ile typów, tyle opinii, ponieważ mamy materace z nowoczesnej pianki, modele sprężynowe oraz materace hybrydowe. Który wybrać? To zależy od… samodzielnego testowania oraz w pewnej mierze naszego budżetu. Często materace sprężynowe są nieco tańsze, ale mimo to utrzymują wysoki komfort za sprawą systemu multipocket, natomiast modele piankowe są bajecznie wygodne, ale kosztują więcej. Alternatywa? Materace hybrydowe, czyli relatywnie wysoki komfort w akceptowalnej cenie.
- Pokrowiec i certyfikaty – dla jednych jest to sprawa drugorzędna, dla innych pierwszy dotyk pokrowca i jego wzór są decydującymi czynnikami przy wyborze materaca. W tej materii zwracajmy uwagę na to, aby pokrowiec był dobrej jakości, czyli wykonany z materiałów certyfikowanych (np. Tekstylia Godne Zaufania, No CFCs) oraz zawierał włókno antyalergiczne plus inne dodatki jak jony srebra, olejek arganowy czy karbon, dzięki którym namnażanie się drobnoustrojów będzie bardzo utrudnione, a ładunki elektrostatyczne zostaną zneutralizowane. Co więcej, pokrowiec powinien być funkcjonalny, czyli można go zdjąć oraz wyprać, gdy się zabrudzi.
Inwestycja w zdrowy sen to najlepsza inwestycja jaką możemy sobie zafundować. W pełni się z tym zgadzamy i radzimy dobrze przemyśleć zakup nowego materaca, aby ten spełniał nasze wymagania i oczekiwania. W końcu będziemy na nim spać przez dobrych kilka lat.
Anita Werbanowska
Doradczyni ds. obsługi klienta i aranżacji wnętrz
Anita Werbanowska
Doradczyni ds. obsługi klienta
i aranżacji wnętrz